Na trhy ideme kúpiť ovocie a zeleninu kvôli tomu, že sa jedná o domáce potraviny a ešte k tomu podporíme slovenských pestovateľov.

Potravinový kritik a člen kontrolného parlamentného výboru pre poľnohospodárstvo za oblasť potravín, Patrick Linhart  poukázal na to, že sa medzi predavačmi na trhoch nachádzajú podvodníci, ktorí nakupujú ovocie a zeleninu z Veľkoobchodu alebo to kúpia za akciové ceny v supermarketoch a bez hanby ich prebalia a predávajú ako „domáce a vypestované na Slovensku“.

Celú túto problematiku chce Linhart riešiť v rámci tzv. potravinového semaforu, ktorý sa chystá predložiť do konca septembra v parlamente.

“Táto téma má tri kategórie. Prvá je zdravie, kde bude zakomponované aj použitie prídavných látok. Pritom sa hlavne zameriame na syntetiká, ktoré spôsobujú hyperaktivitu u detí. Tie produkt nebude môcť obsahovať na to, aby u nás dostal zelenú. Ďalšia kategória je pôvod, to však predložilo ministerstvo financií a nazvalo to „hodnota za peniaze“,ktorá nám odporúča, aby bolo udávanie pôvodu pri potravinách v reťazcoch dobrovoľné, v čom vidím dosť veľký problém. A tretia je pravidelné testovanie potravín, ktoré bude zverejňované výrobcami,“ ozrejmil.

Chcel by zaviesť aj na trhoviská, aby každý predajca na trhu musel uviesť pôvod produktu, ktorý predáva. „Na môj návrh pripravujeme niekoľko opatrení – ako napríklad aplikáciu, kde si cez QR kód bude môcť predajca zaregistrovať svoje pole a na základe toho budeme môcť odsledovať paradajku od trhu až po jej pôvod na tom danom poli,“ povedal  poslanec.

Zdroj: Plus 1 deň

Zdroj: Nakupovanie s Potravinovým Kritikom