Potravinový kritik a poslanec NR SR za SME RODINA, Patrick Linhart, dlhodobo bojuje za potravinový semafor. Aplikácia má vyhodnotiť pôvod a kvalitu potravín. Zelená bude znamenať, že potravina nie je zdraviu závadná. Pri oranžovej by už mál zákazník spozornieť. V potravine môžu byť chemické látky a éčka, ktoré nemusia byť zdraviu prospešné. Červená má upozorniť zákazníka, že potravina ohrozuje zdravie človeka a nachádzajú sa v nej nebezpečné ěcka a rakovinotvorné látky. Potravinový semafor je súčasť koaličnej dohody strán: Oľano, SME RODINA, SaS a Za Ludi. Patrick Linhart však tvrdí, že strana SaS má s potravinovým semafórom problém a stále hľadajú výhovorky, ako ho nepodporiť!

Patrick Linhart:

Historický moment predloženia Potravinového Semaforu.
V minulosti bol problém SNS, teraz je to SAS.

Iróniou osudu je, že sa na tvorbe upravenej verzie Potravinového Semaforu podielali tentokrát aj ľudia z SNS, či už bývalí asistenti poslancov SNS, alebo pracovníci ministerstva.

Projektu veria, páči sa im a hlavne už nad nimi nestojí nikto, kto by to blokoval, ako to robilo bývalé vedenie ministerstva pôdohospodárstva.

Ale bývalé blokovanie stranou SNS bolo teraz „nahradené“ blokovanim stranou SAS.
Po koaličnej rade som teda vyhovel všetkým požiadavkám, napríklad, že Semafor bude na začiatku dobrovoľný, no i tak sa z SAS snažili podanie blokovať a preniesť až na Oktobrovu schôdzu (ak vôbec).

Nemajú však na to dôvod a sami to nevedia vysvetliť. Takže uvidíme, či splnia sľub, ktorý dala SAS svojim voličom pár dní pred voľbami, keď si SAS odrazu tesne pred voľbami spomenula na môj Potravinový Semafor a slubila jeho podporu.

Však uvidíme, ako budú poslanci SAS hlasovať v prvom, druhom aj treťom čítaní v parlamente a či povedú, alebo nepodvedú svojich voličov, čím by aj porušili Programové Vyhlásenie Vlády, ku ktorého naplneniu sa zaviazali a v ktorom sa nachádza aj Potravinový Semafor.

Ďalej uvidíme, ako podporí finančne tento projekt Ministerstvo Pôdohospodárstva, keďže ide na začiatok o dobrovoľné označovanie produktov farbou ZELENOU a ako budú slovenskí výrobcovia k takémuto dobrovoľnemu označovaniu motivovaní.

Viac vo videu (klikni)