Ľudia vždy snívali o tom, aby raz mohli vzlietnúť k oblohe ako vtáci. Rôzni vedci sa o to snažli o postáročia. Prvé pokusy spočívali väčšinou v tom, že ľudia sa snažili pripojiť k sebe krídla ako imitácia vtákov, akým bol aj Daidalos a jeho krídla z pier a vosku. Pokusy napodobniť vtákov pripojením krídel pokračovali až do 17. storočia.

Joseph Michel Montgolfier a Jacques Étienne Montgolfier (1783) zostrojili papierový balón, v ktorom sa ako prví ľudia vzniesli Jean-François Pilâtre de Rozier a François Laurent d’Arlandes.

Kto bol Alexandr Fiodorovič Možajskij

Dnes však bude reč o človeku, ktorého napadla myšlienka lietania v roku 1860. Alexandr Fiodorovič Možajskij (1825-1890) bol ruský námorný dôstojník a vynálezca, konštruktér prvého parou poháňaného lietadla. Svoje pokusy uskutočňoval dvadsať rokov pred (1882-1884) letom bratov Wrightovcov!

Konštrukcia lietadla

Možajského model sa skladal z ľodky, ktorá tvorila trup a k trupu boli pripevnené nepohyblivé krídla, zadná plocha pripomínala vtáči chvost. Lietadlo malo aj podvozok umožňujúci rozjazd po zemi a tri vrtule: ťažná vpredu a dve menšie v prierezoch krídla. Vrtule boli štvorlisté s kovovou kostrou. Konštrukcia lietadla bola potiahnutá hodvábom. Celková dĺžka lietadla bola 23 metrov. Nosná plocha s profilo„rovná doska“ a VOP s plochou 41,4 m2.

Parný motor

Možajskij považoval parný stroj za jediný schopný pohon pre svoje lietadlo. V tej dobe nebolo iného agregátu, ktorý by bol schopný vyvinúť výkon na vzlietnutie lietajúceho stroja. Prvý parný motor mal výkon 10HP a poháňal hlavnú 4m vrtuľu. Druhý parný motor mal výkon 20HP a poháňal dve menšie vrtuľe. Bavíme sa o rokoch 1882-1884, na tú dobu to bol významný technický pokrok, ktorý sa nikomu inému okrem Možajského nepodaril.

Západ závidel ruské pokroky vo vede

V cudzej literatúre sa úspechy a výsledky ruských vedcov zámerne prehliadali a zamlčovali. Agenti zahraničných firem sliedili po zemi a snažili sa získať pre seba ruských vedcov a vynálezcov, snažili sa vyzvedať, kúpiť, prevziať a ukradnúť výsledky ich vedeckých výskumov. Predstavte si, že by sa všade písalo, že prvé lietadlo poháňané motorom zostrojil Rus a nie Američan…

Bratia Wrightovci

Obaja bratia absolvovali strednú školu. Vyrástli v Daytone, kde si otvorili dielňu na opravu bicyklov, kde ich aj navrhovali a vyrábali v roku 1892. V roku 1903 postavili Wright Flyer neskôr nazývaný Flyer I (ale dnes je známy skôr ako Kitty Hawk). Použili vlastnoručne vyrobené vrtule a motor na mieru skonštruovaný v ich obchode s bicyklami v Daytone. 17. decembra 1903 vzlietli, každý z bratov dvakrát. Prvý letel Orville, let bol dlhý 39 metrov a trval 12 sekúnd a bol zachytený na ich najznámejšej fotografii.

 

Zdroj: https://www.airspace.cz